Almanya’nın Dev Bankasından Kripto Para Müjdesi Geldi!

Almanya’nın finans sektöründe çığır açan bir gelişme yaşanmakta! Ülkenin en büyük federal bankalarından biri olan Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), kripto para saklama hizmetleri sunmaya hazırlanıyor. Bu alanda Avusturya merkezli kripto para borsası Bitpanda ile ortaklık kuracak olan banka, 2024 yılının ikinci yarısından itibaren kurumsal müşterilerine bu hizmeti sunmaya başlayacak. Bu adım, Almanya’nın kripto para piyasasına bakış açısında yaşanan önemli bir değişimi de beraberinde getiriyor.  

Almanya’dan kripto para birimleri için müjdeli haber

Almanya’nın finans sektöründe önemli bir gelişme var. Ülkenin en büyük federal bankası olan Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), kripto saklama hizmetleri sunmaya hazırlanıyor. Bu alanda banka, Avusturya merkezli Bitcoin ve altcoin borsası Bitpanda ile ortaklık kuracak. Ayrıca hizmetlerini 2024 yılının ikinci yarısından itibaren kurumsal müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Bu kararın arkasında, kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara olan giderek artan ilgisi yatıyor. Hatta Landesbank Baden-Württemberg’ün kurumsal bankacılık genel müdürü Jürgen Harengel, konuyla ilgili açıklama yaptı. “Kurumsal müşterilerimizin kripto paraya olan talebi artıyor. Biz de bu talebe kayıtsız kalmadık” ifadelerini kullandı.

Banka, Bitpanda ile ortaklık kuruyor

Landesbank Baden-Württemberg, Bitcoin ve altcoin saklama hizmeti sağlamak için harekete geçiyor. Bunun için, Bitpanda’nın sunduğu kurumsal saklama çözümünden yarar sağlayacak. Bitpanda’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Bitpanda Custody, merkeziyetçi olmayan finans (DeFi) yeteneklerine sahip ve İngiltere Finansal Yönetim Kurumu (FCA) tarafından kayıt altındaki bir kripto para saklama platformu.

Bu adım, Almanya’nın BTC ve altcoin piyasasına olan bakış açısında yaşanan değişimi sembolize ediyor. Daha önce kripto paralara karşı temkinli yaklaşan Alman bankaları, giderek artan ilgi ve Avrupa Birliği’nin kripto varlıklar için düzenleme getirmesiyle birlikte bu alana adım atmaya başlıyor.

Diğer Alman bankaları da Bitcoin ve altcoin hizmeti sunmak adına çalışıyor

Landesbank Baden-Württemberg, kripto para hizmetleri sunmayı planlayan tek Alman bankası değil. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Deutsche Bank da bu alanda aktif. Zira Eylül 2023’ten bu yana kripto varlık saklama hizmetleri üzerinde çalışıyor. İsviçreli Bitcoin ve altcoin girişimi Taurus ile ortaklık kuran Deutsche Bank, geçtiğimiz aylarda gündeme oturmuştu. Banka, kripto para saklama ve tokenizasyon hizmetleri sunmayı hedefliyor.

Şubat ayında ise Almanya’nın ikinci büyük bankası olan DZ Bank harekete geçti. Zira banka, 2024 yılı içerisinde kripto para ticareti pilot programı başlatmayı duyurdu. Banka, kripto varlık saklama platformunu Kasım 2023’te kullanıma açmıştı. Bu sırada Avrupa’nın en büyük ekonomisinin bankaları, 2024 yılının Aralık ayında tam olarak yürürlüğe girecek olan Kripto Varlıklar Piyasaları (MiCA) düzenleme çerçevesine hazırlanıyor. MiCA, Bitcoin ve altcoin sektörü için ilk kapsamlı yasal çerçeve olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir